התעללות בבעלי חיים על כל גווניה הינה תופעה מוכרת. אנו מדברים על התעללות בחתולים או בכלבים משוטטים, בחמורים, בסוסים או בחיות משק, ועוד..

בתחום תופעה זו: התעללות לשם הנאה – לרוב מדובר בילדים שרואים בבעל החיים כאובייקט נח ונגיש. האקטים מאופיינים ב: השלכת חתולים/כלבים ממקומות גבוהים, שרפת חתולים/כלבים, הכאה/המתה באמצעים שונים (מוט, אבן, בקבוקי זכוכית ועוד), חיתוך גפיים ועוד.

בעלי עסקים/מרכזי קניות/מסעדות/ דיירים בבניינים משותפים שרואים בחתולי הסביבה מטרד ונוקטים בדרכים שונות על מנת להיפטר מהם (לכידתם והעברתם מהמקום, המתה באמצעות פיזור רעל)

מימדיה הנרחבים של תופעה זו נעוצים בעובדה שקיים גידול מאסיבי באוכולוסיית חתולי הרחוב. רובם המכריע של החתולים שנולדים לתוך מציאות זו לא שורד. מרבית הגורים שנולדים מתים תוך ימים בודדים. הגורים ששורדים מגיעים לבגרות מינית תוך חודשים ספורים וכבר מביאים לעולם את השגר הבא.
בשל ריבוי חתולי הרחוב אזרחים רבים רואים בחתול בעל חיים החי בשולי החברה, שגורם למחלות, לזיהום ולמטרד, אשר התעללות בו (בדרכים שהוזכרו) היא ענין זניח כשלעצמו.
ריבוי באוכלוסית חתולי הרחוב מפר את האיזון העדין שקיים בין האדם והחיה בתוך המרחב האורבני. כתוצאה מכך, הסבל שנגרם לחתולי הרחוב הוא רב. האזרח רואה בחתול פעמים רבות כמטרד שיש להיפטר ממנו ומביא אותו לנקוט בצעדים דרסטיים כלפי בעל חיים זה, מתוך רצון לשמור על סביבה ”נקיה".