יורם ארז - ראש ארגון פטרואה

הטרגדיה הגדולה ביותר של האנושות היא איבוד הקשר האמיתי עם בעלי החיים.

יורם ארז, ראש ארגון פטרואה

כל בעלי החיים באשר הם זקוקים לבטחון והגנה ועלינו – בני האדם, מוטלת החובה לספק להם זאת. זהו העיקרון המנחה אותי.

שמי יורם ארז ואני המייסד של ארגון פטרואה והעומד בראשו. אני רב סרן במילואים ובעל נסיון עשיר בתחום לוחמת השטח והמודיעין, ואוהב גדול של בעלי חיים. כאדם המכיר בסבלם של בעלי החיים בכל העולם, אני מאמין שהגיע הזמן לתת לבעלי החיים את הבטחון המגיע להם ואנחנו בני האדם מחויבים להעניק להם זאת. הבאתי את הידע והמקצועיות שלי בעשיה הבטחונית לתחום בעלי החיים כי אני מאמין שהדרך להביא לשינוי אמיתי ויסודי בתחום היא באמצעות שילוב של אכפתיות ואהבה ביחד עם מקצועיות ויכולת גבוהות.

במשך השנים למדתי כי אין לנו ממש את היכולת להבין באמת מיהם אותם יצורים החיים בקרבנו. מעולם לא הצלחנו להבין מהם הצרכים שלהם. מרבית הקשר שלנו עם בעלי החיים מושתת על ניצול. לשמחתי במדינות רבות בעולם הבינו כבר כי בעלי החיים הנם יצורים בעלי רגשות וצרכים ולשם שמירה על צרכים אלו נחקקים חוקי צער בעלי חיים, כשבכל מדינה החוק אמנם שונה אך הכוננה ברורה.

למרות שהחוק קיים כבר זמן רב והוא אף משתבח עם השנים, עדיין קיים פער רב בין דרישת המחוקק לבין הקיים בפועל. עד היום בוצע הטיפול בשטח ברובד העליון בלבד. לצערי, מה שהציבור רואה או שומע עליו בתחום עברות חוק צער בעלי החיים הוא קצהו של קרחון. מתחת לפני השטח רוחשת פעילות ענפה, אם זה בתחום הסחר הלא חוקי, קרבות כלבים, המתה המונית של חתולים וכלבים משוטטים, התעללות בבעלי חיים מזדמנים, ניסויים לא חוקיים, הפעלת אטרקציות למיניהן, עבירות משק חי והיד עוד נטויה.

עם הזמן הבנתי שאם לא תינקט פעולה דרסטית וממשית, המצב ימשך כך לנצח ולכן אנו חייבים לעשות מעשה על מנת לפרוץ את מעגל הקסמים הזה. רק אנו בני האדם מסוגלים לספק לבעלי החיים את הבטחון הנדרש ואת הרווחה שמגיעה להם וזוהי אף חובתינו. הפקרת גורלו של בעל חיים בידי אדם שאינו מודע לצרכיו זו מציאות שאינה מתקבלת על הדעת. יש צורך ביצירת מציאות אחרת. מציאות חדשה בה האזרח מבין ויודע כיצד יש להתייחס לבעלי החיים, מהקטן ועד לגדול. מציאות שמחלחלת ומתחילה באזרח הפשוט, עוברת דרך החוקר בתחנת המשטרה, מגיעה עד לשופט היושב על כס השיפוט, עד שלא תשאר מדינה, עיר או כפר בהם ההבנה הזאת לא תחלחל ותשתרש.

זה לא מספיק לרצות לשנות. צריך גם לדעת איך!

הדרך לעשות זאת היא באמצעות הקמת מנגנון שיידע לטפל בכל התופעות הקיימות בעולם בתחום חוק צער בעלי חיים. הנחת היסוד שלי היא שבכדי להביא לשינוי מהותי יש צורך בבניית גוף שידע לעשות זאת בתפוקה מלאה, לשם כך יש צורך באנשים הנכונים שידעו לפעול בשטח. יש צורך להעלות את נושא בעלי החיים כמה דרגות מעלה, למקום של בטחון, הבנה ותפיסה נכונה.

לשם כך הקמתי את ארגון פטרואה. יתרונו הגדול של הארגון הוא ביכולתו להשיג את המידע הדרוש ולגשר על הפער בין התופעות הקיימות בשטח לבין יכולתיהן של הרשויות לטפל בתופעות אלו במישור החקירתי והמשפטי.

לא פעם אני נשאל מדוע יש צורך להקים מנגנון מיוחד כל כך, ואני משיב שעל מנת לבצע שינוי מהותי בתחום, על מנת להצליח ולשנות את הגישה, יש צורך לכוון גבוה, הכי גבוה שאפשר. ולצורך כך אנו נדרשים להפעלת מנגנון שידע להתמודד עם התופעות בשטח, גוף שיוכל להעביר את המסר ולהגיע לכל מקום בו חל חוק צער בעלי חיים ומעבר. החכמה היא לדעת להתמודד עם התופעות הקשות ולחשוף אותן, לחפור עמוק בקרקע ולעקור תופעות אלו מהשורש. בכדי להצליח ולהפעיל גוף כזה אנו בפטרואה מבצעים תהליך סינון מדויק וקפדני על מנת לאתר את האנשים המתאימים ביותר לביצוע המשימות שמכתיב הארגון.

וכאן אני מגיע לשאלה השכיחה הבאה עליה אני נדרש להשיב לא פעם והיא: “מדוע אנו מפעילים תהליך סינון כל כך קשה?” ובכן, תפיסת עולם אינה מספיקה לנו, אנשי הארגון הם אנשים בעלי כישורים מסוימים אשר ביכולתם לבצע את המשימות בשטח. אותן משימות שעד היום אף גורם לא לקח על עצמו לסייע ובכך הפקרנו את בטחונם של בעלי החיים. הפעלת האנשים הלא נכונים יכולה להביא לפגיעה בבטחונם, בנוסף לפגיעה ביעילותה של הפעילות השוטפת של הארגון ובסופו של דבר יביא הדבר לפגיעה ביעודו העיקרי של הארגון.

יורם ארז