בישראל פועלות חוות הרבעה רבות ש״מייצרות״ גורי כלבים למטרות מסחריות.

בישראל קיימת תעשייה ענפה של גידול ומכירת כלבים ״גזעיים״. מדובר בסוגים שונים של כלבים שהפכו פופולריים מאוד והזעירים שבהם אף נרכשים כאביזר אופנה לכל דבר, על ידי אנשים שמבקשים לגדל כלבים גזעיים שיתאימו לצרכיהם האישיים. למעשה מדובר בכלבים שרק נראים גזעיים, אך מגודלים ומוחזקים ללא פיקוח.

התפתחות הרשתות החברתיות בשנים האחרונות אף תרמה לגידול מאסיבי בסחר בכלבים אלו. למעשה, היום כל אדם בכל גיל יכול להקים חנות אינטרנטית ולמכור גזעים אלו ללא פיקוח.
משקים מסחריים אלו נקראים ״מטחנות גורים״, וכשמן כן הן, מדובר בחוות הרבעה אשר נסתרות לרוב מן העין וגורמות סבל רב לאלפי כלבים ברחבי הארץ.

אלפי כלבים שחיים יום יום בסבל נוראי.

מדובר בתעשיה בקנה מידה מסחרי, שמגלגלת מליוני שקלים בשנה, כשהמטרה היא הפקת רווחים, זאת על חשבון רווחתם של בעלי החיים הללו, מה שמביא את הסוחרים להרביע ולהחזיק כלבים אלו בתנאים קשים מאוד.

מרביתם של כלבים אלו חיים וגדלים כל חייהם ללא מגע או יד מלטפת. בבדידות, בזוהמה, לעתים במרתפים או מחסנים חשוכים וצפופים, ללא תנאי מחיה מינימלים, מבלי לצאת מהכלובים, מבלי לצאת לטיולים או מבלי לראות אפילו אור יום. מהכלבים הללו אף נמנע טיפול וטרינרי בסיסי.
הכלבים מאולצים להזדווג שוב ושוב. הזכרים מוחזקים קשורים והנקבות נכנסות להריון ללא הפסקה, כשכל ייעודן של הנקבות הוא המלטת גורים.
במרבית המקרים ההרבעות מתבצעות בכוח, במהלכן קושרים את הנקבה כך שלא תוכל לזוז או להתנגד ומזווגים אותה בכח עם הזכר.
במרבית המקרים הזיווגים מתבצעים בין קרובי משפחה, כמו למשל, בין אם לאחד מגוריה, או בין אח ואחות.
הגורים מופרדים מאימם בגיל צעיר מדי, לעתים עוד בטרם הספיקו להגמל מהנקה. במקרים רבים ירעיבו את הגורים בכדי לשמור אותם קלי משקל ככל הניתן, דבר הגורם להתפתחות לקויה שלהם ולתחלואה רבה.

מה עומד מאחורי הגור החמוד שכרגע רכשתם?

ההרבעות הרבות והלא מבוקרות שמבוצעות בגזעים אלו בינם לבין עצמם, ללא ידע ובקיאות בתחום, גורמות למחלות ולבעיות גנטיות רבות: בעיות נשימה, קשיים בלידה, כאבים עזים באגן, התפתחות של דלקות פרקים, צליעה, ואף אובדן התפקוד ברגליים.

עיוותים גנטיים נוספים גורמים אצל הכלבים לבעיות כמו: לחץ תוך גולגולתי אדיר, בעיות עצביות חמורות וכאבים עזים, אלרגיות, תוקפנות, אפילפסיה, נשכנות ועוד.

רבים מהגורים לא שורדים, לאחר שנולדו עם בעיות רפואיות והתנהגויות קשות ופגמים גנטיים. לעתים אין ברירה אלא להמית את הכלב.

הנקבות הממליטות סובלות מדלקות בעטינים ומחלות סרטניות ברחם.

נקבות שהורבעו שוב ושוב ואינן פוריות יותר ננטשות או מומתות. את הגורים המעוותים נוטשים.

בנוסף, עם ההתפתחות והגדילה של הכלב שנרכש, מראהו משתנה יותר ויותר ומתרחק ממראה הכלב הגזעי הרצוי. גורים רבים מגיעים בבגרותם לגודל או מראה שונים מהרצוי כשרק רכשו אותם.

על כל כלב ״דמוי גזעי״ שבא לעולם, כלב חסר בית מוצא את מותו.

תעשיה ענפה זו יוצרת באופן עקיף תופעות קשות אחרות והן:

נטישות רבות של כלבים שלא עמדו בסטנדרטים של הרוכשים. בשל המחלות הגנטיות שנוצרות וחוסר הדמיון לגזע, בעלים רבים נוטשים כלבים אלו, אשר יגיעו בסופו של דבר לכלביות העירוניות ולעמותות השונות.

העומס הנוצר על הכלביות ובעמותות השונות יוצר תופעה נוספת קשה לכשעצמה והיא המתה מאסיבית של כלבים בריאים לחלוטין. כלבים אלו שבקלות יכלו למצוא משפחה מאמצת, מוצאים את מותם רק כי לא נמצא להם תא פנוי.

עשרות אלפי כלבים מומתים בישראל מדי שנה כתוצאה מתופעה זו.

רוכשי הכלבים יוצרים ביקוש רב ובכך תורמים להמתתם של כלבים רבים בישראל.

מדובר בסבל גדול מאוד לכלבים בכל קנה מידה.