הכלבים המגיעים להלחם בקרבות הם מסוג פיטבול בעיקר. הם נגנבים מחצרות בתים או מגודלים על ידי מגדלי כלבים במיוחד לצורך כך.

במהלך תקופת חייהם הקצרה עוברים הכלבים “הכשרה” הכוללת אלימות קשה המופעלת כלפיהם והחזקתם במקומות חשוכים ונדחים, לרוב ללא יכולת תנועה, כל זאת על מנת ליצור בהם אגרסיביות רבה ולהביא אותם ככל הניתן מוכנים לקרב.

מספר ימים לפני הקרב הכלבים הללו עוברים שלב ובו הם מורעבים, נמנעים מהם מזון ושתיה ואף משליכים לעברם כטרף כלבים מזנים אחרים שאותרו ברחוב. כל זאת על מנת לעורר בהם את יצר הטרף. במידה ובעל הכלב רוצה לשמור על האנרגיה שלו לאורך זמן בזמן הקרב הוא נותן לכלב כדורי מרץ.

הקרבות נחלקים לשניים:

קרבות ארעיים: קרבות אלו מתקיימים בעיקר באיזורים מבודדים ורחוקים מעין הציבור (חורשות, מבנים נטושים). לרוב הקרבות האלו אינם מתוכננים מראש ומתקיימים באופן ספונטני. קיום קרב שכזה מצריך תיאום טלפוני מהיר. בקרבות אלו לא מעורב כסף רב. הרווח העיקרי של בעל הכלב המצח הוא בעיקר ענין של אגו.

קרבות מאורגנים: קרבות אלו מתוכננים מראש. מדובר בקליקה של מעורבים שמיודעת אודות הקרבות ומעורבת בעיקר בהימורים שסביב הקרב. במקרה זה אכן מדובר בסכומי הימורים גדולים. זירת הקרב מתוחמת בגדר ובנויה בצורה כזאת שלכלבים אין דרך מילוט והם נאלצים להלחם עד טיפת הדם האחרונה. באירועים אלו קיימות קטגוריות בהן נלחמים הכלבים. כל כלב מותאם לקטגוריה שלו, וישנו אפילו שופט לכל קרב. אל האירוע מוזמן חוג מצומצם מאוד של משתתפים.

בשני המקרים הקרבות הנערכים הם בדרך כלל קרבות עד מוות. כל קרב יכול להמשך בין מספר דקות ועד חצי שעה לערך. זהו פחות או יותר פרק הזמן שהכלב מסוגל להחזיק מעמד עד. הקרב מסתיים כאשר הכלב המוכנע אינו יכול להלחם יותר או עד שהוא מת.

במידה והכלב המפסיד נפגע קשה כתוצאה מהקרב, בעליו ישאיר אותו למות בשטח או ישליך אותו במקום מבודד. באם הכלב המפסיד הצליח בכל זאת לשרוד את הקרב ולצאת בפציעות קלות יחסית, לרוב הוא יושלך לרחוב ללא טיפול רפואי. כלבים אלו לרוב מוצאים את מותם ברחוב לאחר מספר ימים.

הכלבים המיועדים לקרבות סובלים באופן שיטתי מהתעללות קשה. בסופו של דבר הם ימצאו עצמם בקרב, במהלכו יהיו להם שתי אפשרויות – להרוג או לההרג.

הכלבים שבכל זאת הצליחו לשרוד את הקרבות אינם מקבלים טיפול וטרינרי מקצועי. לאלו שהוצאו ממעגל הדמים הזה והשתקמו יש סיכוי קלוש להגיע לאימוץ אצל משפחה חמה ותומכת, זאת מכיון שיצר ההרג טבוע בהם כל כך חזק עד שקיים סיכוי גדול שיהוו סכנה לבעליהם החדשים ולבני המשפחה, במיוחד לילדים קטנים אותם הכלבים רואים כחלשים יותר.

אדם שהיה מעורב בקרבות כלבים מתוודה